KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

1. İnternet üzerinden nasıl erişim yapabilir ve nasıl eğitim alabilirim?

 

Okulumuza kayıt yaptırdıktan sonra, sisteme giriş yapabilmeniz için bölümünüzce isminize tanımlanan kullanıcı adı ve şifreniz tarafınıza teslim edilecektir. Sisteme girerek eğitim alabilmeniz için bir bilgisayar ve internet erişimine sahip olmanız yeterlidir. Bölüm tarafından verilen Kullanıcı Şifrenizi sisteme giriş yaptıktan hemen sonra değiştirmeniz önemle rica olunur.

 

 

2. Uzaktan eğitim nasıl yapılmaktadır?

 

eys.ksu.edu.tr UZEM sayfasından kullanıcı girişi yaparak derslere canlı katılabilir, konularla ilgili belgeleri indirebilir ve forumlara katılarak eğitim sürecini takip edebilirsiniz.

 

 

3. Uzaktan Eğitimde devam zorunluluğu var mı?

 

KSÜ Uzaktan eğitimde devam zorunluluğu yoktur.

 

 

4. Uzaktan eğitim sınav sistemi nasıl uygulanmaktadır? (Ara sınav, yılsonu sınavları ve bütünleme sınavları nasıl gerçekleştirilecektir?)

 

Ara sınavlar (vize), internet üzerinden yapılmaktadır. Öğrencilerin ilgili dönemde internet erişimi olan bir bilgisayar başında "çevrimiçi" olarak çoktan seçmeli sorulardan oluşan bu sınavlara katılmaları gerekmektedir.

 

Yılsonu (final) ve bütünleme sınavları, Üniversite ve Birim resmi internet sitelerinde önceden ilan edilen tarihlerde, Üniversitemiz Avşar Yerleşkesinde bulunan sınav salonlarında yapılacaktır. Yılsonu başarı notunun hesaplanmasında aşağıdaki formül esas alınmaktadır.

 

Not Ağırlığı    Değerlendirme Ölçütü

% 20               Sistem içi etkinlikler (Ara sınav, ödev, projelerden alınan puanlar ile derse katılım)         

% 80               Yılsonu sınavından alınan puan                                           

 

 

5. Çevrimiçi (Online) derse katılmamak yılsonu başarı notunu etkiler mi?

 

Elbette. Derslere katılım, sistem içi etkinler kapsamında ölçme-değerlendirme sürecine dâhil edilmektedir. Ayrıca, bu derslere katılan öğrencilerimizin diğerlerine oranla daha başarılı oldukları gözlenmektedir.

 

 

6. Ara sınav, yılsonu sınavı ve bütünleme sınavları kaç soru üzerinden yapılmaktadır? Tüm sınavlar hafta sonu herhangi bir günde mi yoksa Cumartesi ve Pazar olmak üzere iki oturumda mı düzenlenmektedir?

 

İlgili sınavlar, ÖSYM ve AÖF sınav tarihleri ile çakışmayan ve yerleşkede kurumsal çalışmaların söz konusu olmadığı hafta sonlarında Cumartesi ve Pazar günleri “2 oturum x 4 sınav” ya da “4 oturum x 2 sınav” şeklinde gerçekleştirilir.

 

 

7. Yazılı ders materyallerine nasıl ulaşabilirim?

 

UZEM sistemine ders öğretim elemanları tarafından yüklenen materyallere “Aktivitelerim/ Dokümanlarım” sekmesinden ulaşabilirisiniz.

 

 

8. Derslerle ilgili duyuruları nereden öğrenebilirim?

 

UZEM sistemi üzerinde ders öğretim elemanları tarafından oluşturulan duyuruları “İletişim Araçları” sekmesinin “Duyurular” kısmından görüntüleyebilirsiniz.

 

 

9. Sistemde bilgi alışverişi yapabileceğim/ soru sorabileceğim bir platform var mı?

 

UZEM sistemi üzerinde “Aktivitelerim-Forumlarım” sekmesinde ders danışmanları tarafından açılmış olan konular dâhilinde soru sorabilir, fikir beyan edebilirsiniz.