KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

Sisteme giriş yapabilmek için herhangi bir programa ihtiyaç var mı?

ÖYS’nin kullanılabilmesi için herhangi uygulamaya/programa ihtiyaç duyulmamaktadır.

Bilgisayar/Mobil cihaz  üzerinden ÖYS’yi kullanmak için tavsiye edilen tarayıcı  Google Chrome’dur.

İndirmek için tıklayınız.


ÖYS’ye giriş için kullanıcı adı ve şifre nedir?

Kullanıcı adı: OBS kullanıcı adı

Şifre: OBS şifresi

Ek olarak, e-Devlet kullanıcı adı ve şifrenizle de giriş yapabilirsiniz.


ÖYS’ye giriş yapamıyorum ne yapmalıyım?

OBS'deki şifrenizi unuttuğunuz takdirde https://obs.ksu.edu.tr/oibs/ogrenci/login.aspx adresinden, Türkçe karakter kullanmadan şifrenizi sıfırlamanız yeterlidir. Bu nedenle, OBS şifresini en başta mutlaka oluşturmanız gerekmektedir.

OBS kullanıcı adınız ve şifreniz ile ilgili sorun yaşamanız halinde, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile iletişime geçiniz.


Tüm derslerim uzaktan mı olacak ya da hangi derslerim uzaktan yapılacak?

Örgün eğitim programlarına kayıtlı öğrenciler:

Uzaktan öğretim yöntemiyle sadece teorik dersler verilebilir. Uygulamalı ve uygulaması bulunan teorik dersler yüz yüze eğitim yöntemiyle verilir.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu 5(ı) maddesine göre verilmesi zorunlu derslerden Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil ve İş Sağlığı ve Güvenliği dersleri uzaktan öğretim yöntemiyle verilir.

Kayıtlı olduğunuz programın müfredatında yer alan toplam AKTS kredisinin en fazla %40’ına karşılık gelen dersler uzaktan öğretim yöntemiyle verilebilmektedir. Birim Web sayfalarınızdan bu derslere erişebilirsiniz.

Uzaktan eğitim programlarına kayıtlı öğrenciler:

Tüm dersler uzaktan öğretim yöntemiyle yürütülmektedir.


Öğrenciler derslere nasıl katılacak?

Öğrenciler uzaktan öğretim yoluyla sunulacak derslere ÖYS üzerinden erişebileceklerdir. Dersler, canlı ders veya video kaydı ile yürütülebilecektir. Ayrıca, öğretim elemanlarının haftalık yönlendirmesine göre öğrencilerimiz; kaynakları okuma, araştırma, ödev hazırlama vb. çalışmaları haftalık olarak gerçekleştireceklerdir. Detaylı bilgi için sitemizde yer alan Eğitim Videoları/Öğrenci Videoları menüsündeki bilgilendirme videolarını izleyiniz.


Dersler canlı yürütülmek zorunda mıdır?

Dönem başında birimler tarafından "Uzaktan" olarak belirlenmiş dersler ÖYS üzerinden yürütülecektir. Dersler ÖYS üzerinden Sanal Sınıf uygulamasıyla veya öğrenciler ÖYS üzerinden bilgilendirilmek ve link paylaşımı yapılmak kaydıyla farklı görüntülü iletişim kanalları aracılığıyla yürütülür. Dersler ÖYS dışı görüntülü iletişim kanalları aracılığı ile yürütüldüğünde dersin video kaydı, ders sonrasında ÖYS’ye yüklenir.


Dersler hangi gün ve saatte yürütülecektir?

Dersler ders programına bağlı olarak planlanan saatlerde yürütülür. 

Öğretim elemanı, her bir ders saati için en az 40 dakika eş zamanlı veya eş zamansız ders yapar. Öğretim elemanı ve öğrenciler arası canlı iletişim ve etkileşimin sağlanması ve ders konuları ile ilgili soruların cevaplanabilmesi için dersler en az iki haftada bir eş zamanlı olarak işlenir. Dersin eş zamanlı olarak yapılacağı gün ve saatler öğrenciye önceden duyurulur.

Dersin eş zamansız yürütüldüğü durumlarda, dersin öğretim elemanı tarafından hazırlanan ders anlatım videosu ve diğer materyaller ders saatinden önce ÖYS’ye yüklenir.


Derslerde öğrencilerin devam zorunluluğu var mıdır?

Uzaktan öğretim yöntemiyle verilen derslere ait devam ve başarı durumu Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği hükümlerine tabidir.


ÖYS üzerinden video/canlı ders kayıtlarına ve ders içeriklerine istediğim zaman ulaşabilir miyim?

Dönem boyunca ÖYS’ye giriş yaparak öğretim elemanı tarafından paylaşılan tüm öğretim materyallerine ulaşabilirsiniz.


Sınavlar Nasıl Yürütülecek?

Örgün eğitim programlarına kayıtlı öğrenciler:

Uzaktan öğretim yöntemiyle yürütülen derslerin ara ve yarıyıl sonu/yılsonu sınavları yüz yüze yapılır.

Uzaktan eğitim programlarına kayıtlı öğrenciler:

Vize/ara sınavları, süre sınırlı olarak online test, online yazılı, proje veya ödev olabilir. Test sınavlarına hem ÖYS giriş ekranında bulunan "Online sınavlar için tıklayınız." hem de ÖYS içerisinden erişim sağlayabilirsiniz.  Her bir sınav türü için öğretim elemanının açıklamalarını takip ediniz ve detaylı bilgi için sitemizde yer alan Eğitim Videoları/Öğrenci menüsündeki bilgilendirme videolarını izleyiniz.

Final sınavları, Üniversitemiz yerleşkelerinde yüz yüze yapılmaktadır.


ÖYS ile ilgili teknik bir sorun yaşadığımda ne yapmalıyım?

Öğretim elemanı ve öğrencilere bu süreçte ÖYS ile ilgili yardım da bulunmak üzere destek hatları oluşturulmuştur. Bu destek hattına ait bilgiler (personel telefon ve WhatsApp) uzem.ksu.edu.tr adresinden ilan edilmiştir.

Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Bölüm ve dersler ile ilgili bir sorun yaşadığımda ne yapmalıyım?

Birim (Fakülte, Enstitü, Yüksekokul, Meslek Yüksekokulu) yöneticinize, Bölüm başkanlığına, danışman öğretim elemanınıza veya dersi yürüten öğretim elemanına ulaşmanız gerekmektedir. İletişim için ilgili birim Web sayfalarını ziyaret ediniz.


Sistem kullanımına yönelik yardım dokümanlarına nasıl ulaşabilirim?

Sistem kullanımına yönelik tüm kılavuz ve videolara uzem.ksu.edu.tr adresindeki kılavuzlar sekmesinden ulaşabilirsiniz.


İnternet bağlantı imkânlarım kısıtlı, ne yapacağım?

Uzaktan öğretim almak için gerekli teknik donanımın (internet, bilgisayar, tablet, cep telefonu, kamera, mikrofon vb.) temini öğrencilerin sorumluluğundadır.

Dersin takibi için öğrencinin teknik gereksinimlere (internet, bilgisayar, tablet, cep telefonu, mikrofon, kamera, hoparlör, kulaklık vb.) sahip olması ve öğrenci bunların kullanımı ile yükümlüdür.


Sürecin uygulamasında değişiklik olma ihtimali var mıdır?

YÖK ve Üniversitemiz alacağı kararlar doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılabilir.

*Sürece dair Üniversitemiz Senatosunda kabul edilen 12.08.2021 Tarihli ve 2021/14 Sayılı Senato Toplantısı 3'Nolu Kararı "ÖRGÜN EĞİTİM PROGRAMLARINDA UZAKTAN ÖĞRETİM YÖNTEMİYLE VERİLECEK DERSLERE İLİŞKİN YÖNERGE"yi inceleyiniz.